Serwisy ×

ARCHIWUM PAŃSTWOWE W OLSZTYNIE BANK ŻYWNOŚCI W OLSZTYNIE BEZPŁATNE SZKOŁY COSINUS CZTERY PORY ROKU FEDERACJA ORGANIZACJI SOCJALNYCH WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO FUNDACJA OCHRONY WIELKICH JEZIOR MAZURSKICH FUNDACJA OCHRONY WIELKICH JEZIOR MAZURSKICH GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ BWA W OLSZTYNIE GMINA DĄBRÓWNO GMINA DYWITY GMINA GIETRZWAŁD GMINA JEZIORANY GMINA JONKOWO GMINA KURZĘTNIK GMINA PURDA GMINA ŚWIĄTKI GMINNY OŚRODEK KULTURY W PURDZIE INSTYTUT ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNOŚCI PAN W OLSZTYNIE LASTLEVEL LGD BRAMA MAZURSKIEJ KRAINY MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W OLSZTYNIE MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W OLSZTYNIE MIEJSKI SZPITAL ZESPOLONY IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W OLSZTYNIE MIEJSKI ZESPÓŁ PROFILAKTYKI I TERAPII UZALEŻNIEŃ W OLSZTYNIE OLSZTYN OŚRODEK SPORTU I REKREACJI W OLSZTYNIE PRODUKT WARMIA MAZURY RADIO PLUS OLSZTYN 88, 1 FM SAMODZIELNY PUBLICZNY ZESPÓŁ GRUŹLICY I CHORÓB PŁUC W OLSZTYNIE SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA POJEZIERZE STOWARZYSZENIE CIVITAS CHRISTIANA STOWARZYSZENIE WYJĄTKOWE SERCE SZKOŁA POLICEALNA IM. PROF. ZBIGNIEWA RELIGI W OLSZTYNIE TELEWIZJA KOPERNIK TELEWIZJA KOPERNIK URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO W OLSZTYNIE WARMIŃSKO - MAZURSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA OCHOTNICZYCH HUFCÓW PRACY W OLSZTYNIE WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA LEKARSKA WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA ROLNICZA WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA RZEMIOSŁA I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W OLSZTYNIE WARMIŃSKO-MAZURSKI OŚRODEK DORADZTWA ROLNICZEGO Z SIEDZIBĄ W OLSZTYNIE WARMIŃSKO-MAZURSKI URZĄD WOJEWÓDZKI W OLSZTYNIE WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W OLSZTYNIE WOJEWÓDZKI OŚRODEK RUCHU DROGOWEGO W OLSZTYNIE WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYKI I EKONOMII TWP W OLSZTYNIE ZACHODNIOMAZURSKA LOKALNA ORGANIZACJA TURYSTYCZNEJ

Reminiscencje Reformacji

Była reakcją na negatywne zjawiska w katolickiej hierarchii kościelnej. O Reformacji i jej skutkach na terenie Warmii i Mazur dyskutowano podczas konferencji zorganizowanej przez Archiwum Państwowe w Olsztynie.

Odnowa chrześcijaństwa, fenomen Marcina Lutra, nowe spojrzenie na XVI-wieczną Europę. „Reminiscencje Reformacji. Prusy-Mazury 1517-2017” to tytuł konferencji zorganizowanej przez Archiwum Państwowe w Olsztynie. Do udziału zaproszono naukowców i duchownych.

„Tutaj na Warmii i Mazurach mieszkają ewangelicy, spadkobiercy Reformacji” - podkreśla ks. bp Rudols Bażanowski z Diecezji Mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Dokumenty i pieśni religijne z okresu Reformacji miały zaś ogromny wpływ na kształtowanie się polskości na terenie Mazur. „Kancjonał utrwalał polszczyznę, frazę, bo Mazurzy znali te pieśni na pamięć” - mówi prof. Andrzej Staniszewski, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

W 2017 roku mija 500 lat, od kiedy Marcin Luter przybił do drzwi katedry w Wittenberdze listę 95 tez, które były wezwaniem do dyskusji między innymi na temat istoty i skuteczności odpustów. Ten moment uznaje się za początek ruchu religijnego zwanego Reformacją.

Dwudniową konferencję zorganizowano nieprzypadkowo w murach Zamku Kapituły Warmińskiej, siedzibie Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Reformacji i temu, jak wpłynęła na dawne Prusy, jest także poświęcona monografia naukowa, którą prezentowano podczas konferencji w Olsztynie.