Serwisy ×

ARCHIWUM PAŃSTWOWE W OLSZTYNIE BANK ŻYWNOŚCI W OLSZTYNIE BEZPŁATNE SZKOŁY COSINUS CZTERY PORY ROKU FEDERACJA ORGANIZACJI SOCJALNYCH WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO FUNDACJA OCHRONY WIELKICH JEZIOR MAZURSKICH FUNDACJA OCHRONY WIELKICH JEZIOR MAZURSKICH GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ BWA W OLSZTYNIE GMINA DĄBRÓWNO GMINA DYWITY GMINA GIETRZWAŁD GMINA JEZIORANY GMINA JONKOWO GMINA KURZĘTNIK GMINA PURDA GMINA ŚWIĄTKI GMINNY OŚRODEK KULTURY W PURDZIE INSTYTUT ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNOŚCI PAN W OLSZTYNIE LASTLEVEL LGD BRAMA MAZURSKIEJ KRAINY MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W OLSZTYNIE MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W OLSZTYNIE MIEJSKI SZPITAL ZESPOLONY IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W OLSZTYNIE MIEJSKI ZESPÓŁ PROFILAKTYKI I TERAPII UZALEŻNIEŃ W OLSZTYNIE OLSZTYN OŚRODEK SPORTU I REKREACJI W OLSZTYNIE PRODUKT WARMIA MAZURY RADIO PLUS OLSZTYN 88, 1 FM SAMODZIELNY PUBLICZNY ZESPÓŁ GRUŹLICY I CHORÓB PŁUC W OLSZTYNIE SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA POJEZIERZE STOWARZYSZENIE CIVITAS CHRISTIANA STOWARZYSZENIE WYJĄTKOWE SERCE SZKOŁA POLICEALNA IM. PROF. ZBIGNIEWA RELIGI W OLSZTYNIE TELEWIZJA KOPERNIK TELEWIZJA KOPERNIK URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO W OLSZTYNIE WARMIŃSKO - MAZURSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA OCHOTNICZYCH HUFCÓW PRACY W OLSZTYNIE WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA LEKARSKA WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA ROLNICZA WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA RZEMIOSŁA I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W OLSZTYNIE WARMIŃSKO-MAZURSKI OŚRODEK DORADZTWA ROLNICZEGO Z SIEDZIBĄ W OLSZTYNIE WARMIŃSKO-MAZURSKI URZĄD WOJEWÓDZKI W OLSZTYNIE WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W OLSZTYNIE WOJEWÓDZKI OŚRODEK RUCHU DROGOWEGO W OLSZTYNIE WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYKI I EKONOMII TWP W OLSZTYNIE ZACHODNIOMAZURSKA LOKALNA ORGANIZACJA TURYSTYCZNEJ

Tajemnice Archiwum - historia w dokumentach

Unikalne dokumenty, mapy i księgi. To kopalnia wiedzy o dawnych dziejach Olsztyna i regionu. Zaglądamy do Archiwum Państwowego w Olsztynie.

W murach budynku przy Partyzantów w Olsztynie kryją się setki tysięcy dokumentów. Zawarte są w nich dzieje miast, ich mieszkańców i instytucji funkcjonujących na Warmii i Mazurach. „To jest przede wszystkim pamięć o tym, co się tutaj wydarzyło i zostało utrwalone, pamięć jest ulotna, ale zapisana tutaj przetrwała i przetrwa” - zapewnia dyrektor Archiwum Państwowego w Olsztynie prof. Norbert Kasparek.

Archiwum Państwowe w Olsztynie to sześć oddziałów, w których gromadzone i ewidencjonowane są dokumenty, mapy, akta i księgi. W sumie – 5,5 km akt. Najstarszy egzemplarz pochodzi z 1379 roku. W zasobach archiwum jest także wiele planów miast i ręcznie wykonanych map. „Bez zbiorów Archiwum Państwowego nie wyobrażam sobie badań nad historią Olsztyna. To miejsce, gdzie historyk jest stale obecny, tam mamy największy zasób dokumentów źródłowych” - przekonuje Rafał Bętkowski, historyk i regionalista z Muzeum Nowoczesności Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie.

Szczegółowe informacje o działalności tego miejsca można znaleźć w Internecie: www.olsztyn.ap.gov.pl